Popotnica Bazi slovenskih filmov: Živela BSF!
Zamisel o Bazi slovenskih filmov se je porodila na začetku leta 2015. Prvi idejni načrt in razdelava projekta na papirju sta sledila spoznanju, da so podatki o slovenskih filmih, ustvarjalcih, organizacijah in dosežkih težko dostopni, razdrobljeni, pomanjkljivi in včasih celo napačni. Sprva je šlo zgolj za željo centralizirati in dopolniti podatke v poenoteni bazi, ki bi bila dostopna preko spleta. Raziskave področja, načrtovanje in določitev glavnih ciljev projekta so, v povezavi s posvetovanjem z mnogimi strokovnjaki s področja teorije filma, produkcije, distribucije, promocije in filmskega ustvarjanja, usmerili in utrdili razvoj BSF.
Projekt se je izoblikoval v svojevrstno bazo znanja, kjer so vsakomur dostopne informacije ter številna pisna, slikovna in videogradiva o slovenski filmografiji od njenih začetkov do danes. Od profesionalne do amaterske produkcije, od komercialnih do eksperimentalnih projektov, od filmov in televizijske produkcije do videospotov in avdiovizualnih del v najširšem pomenu. Morda je najpomembnejše za slovenski film dejstvo, da BSF nudi prostor, kjer so nekateri slovenski filmi na voljo za ogled v celoti.
Potencial platforme, kakršna je BSF, leži predvsem v združevanju, poenotenju in povezovanju različnih skupin uporabnikov, npr. filmskih ustvarjalcev, novinarjev, prikazovalcev, producentov, distributerjev in obiskovalcev oz. gledalcev. Najpomembnejša naloga je razvoj svojevrstnega digitalnega ekosistema, ki bi omogočal širok nabor funkcionalnosti za različne uporabniške skupine. Ne gre pa pozabiti niti na vsakodnevno ažurno uredniško delo in politiko ter omogočanje dostopnosti vse večjega števila slovenskih filmov in drugih gradiv.
Po petih letih trdega dela lahko danes Bazo slovenskih filmov obiščete na naslovu bsf.si kot uradno, osrednjo spletno platformo slovenskega filma, katere glavni namen je promocija slovenskih filmov in filmskih ustvarjalcev.
Ob svojevrstnem dogodku v Slovenski kinoteki, ki predstavlja popotnico ob uradnem odprtju Baze slovenskih filmov, ki se je zgodilo 22. januarja 2020, si želimo, da bi se projekt v prihajajočem času lahko popolnoma profesionaliziral in s tem postal trajna infrastrukturna točka slovenske filmske realnosti.
Lev Predan Kowarski, www.bsf.si
Program
Jugoslovanska knjigarna, Ivan Cankar – filmski biografski esej, Kje je železna zavesa?, Divjad, Telematerija, ZMR, (A)torzija, Laibach – Eurovision (Spectre), Mašina spomina, 10. 3. ob 20.30
Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Sprejmete uporabo piškotkov?
|
Več o uporabi piškotkov |
Uporaba piškotkov na naši spletni strani
Pravna podlaga
Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.
Kaj so piškotki?
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.
Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.
Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.
1. Nujno potrebni piškotki
Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupi, varnost...).
2. Izkustveni piškotki
Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.
3. Funkcionalni piškotki
Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.
4. Oglasni piškotki
Te piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.
Nadzor piškotkov
Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brkljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
Za informacije o zmožnostih posameznih brskjalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.