V Slovenski kinoteki bo od 2. do 6. aprila potekal pregled najzanimivejših in najbolj uspešnih filmov z vidika snemanja in filmske fotografije s področja bivše Jugoslavije, festival balKam. Podobno kot v preteklih edicijah so filme izbrala nacionalna združenja direktorjev fotografije ASBH (Bosna in Hercegovina), SAS (Srbija), MSC (Makedonija), HFS (Hrvaška) in ZFS (Slovenija). Pregleda filmov, ki je namenjen tudi druženju direktorjev fotografije, drugih filmskih delavcev in gledalcev ob ogledu filmskih biserov, se bodo udeležili tudi člani naštetih združenj in avtorji filmov.
Po uspešni lanskoletni uvedbi študentske nagrade, ki jo je prejel Filip Stojanović za film Tetka, letos nadaljujemo z bogatim študentskim programom v sklopu katerega bo prikazanih osem filmov, med njimi tudi lanskoletni nagrajenec IRIS za študentski film – Hoffmanov zakon (režija: Aleksander Kogoj, fotografija: Izidor Čok). Zavrteli se bodo še filmi študentov iz Črne gore (Zaklonišče, režija: Jakša Minić, fotografija: Enis Mulaosmanović), Bosne in Hercegovine (Dolg, režija in fotografija: David Šipka), Hrvaške (Šum morja, režija in fotografija: Marko Milohnić), Severne Makedonije (Žalost, režija: Tina Velichkovski, fotografija: Dimitar Atanasoski), Srbije (Marjetice, režija: Gvozden Ilić, fotografija: Jana Anđić; Reka, režija: Uglješa Ranisavljević, fotografija: Miloš Rajtarov) in Slovenije (Razglašena, režija: Blaž Andrašek, fotografija: Maja Krvina).

V sekciji Legende bo letos predvajanih kar pet restavriranih del, in sicer Ciguli miguli (režija: Branko Marjanović, fotografija: Nikola Tanhofer, 1952), Z vero v Boga (režija: Mihajlo Popović, fotografija: Mihajlo Popović in Milivoje Radović, 1932), Vozel (režija: Kiril Cenevski, fotografija: Dragan Salkovski, 1985), Valter brani Sarajevo (režija: Hajrudin Šiba Krvavac, fotografija: Miroljub Dikosavljević, 1972) in tri sveže restavrirane epizode serije Okvir za nekaj poz (režija in fotografija: Karpo Godina, 1976).
Poleg filmov bo letos v kinodvorani AGRFT tudi predstavitev prevoda tretje knjige v zbirki ZFS pre▶︎vaja, poklona enemu največjih direktorjev fotografije v nekdanji Jugoslaviji, hrvaškemu filmskemu ustvarjalcu, ki je tudi na področju filmske režije ustvaril presežke. Knjiga O boji, ki je bila v originalu izdana posthumno, je izvrsten univerzitetni učbenik in labodji spev Nikole Tanhoferja, ustanovitelja katedre za snemanje na Akademiji dramske umetnosti v Zagrebu. V sklopu festivala bo tam potekala tudi predstavitev kamere Sony Burano v sodelovanju s podjetjem AVC. V pogovoru, ki ga bo vodil Jure Černec iz ZFS, bo razkrito, kako so pri prevodu sodelovali prevajalka, lektorica in strokovni sodelavci, ki so posebno pozornost namenili pravilni rabi slovenskega jezika.

V sklopu pete edicije festivala bomo lahko v Kinoteki prisluhnili tudi sledečim okroglim mizam: O mentalnem zdravju direktorjev fotografije in članov filmske ekipe, ki jo bo vodil Darko Herič, ZFS, Študent in producent, ki jo bo vodil Jure Černec, ZFS, ter O restavriranju filmske dediščine v regiji, ki jo bo vodil Rok Kajzer Nagode, ZFS.
V nedeljo, 6. aprila, bo pred projekcijo filma Valter brani Sarajevo podelitev nagrade za študentski kratki film.
Ideja za projekt balKam je bila razvita v letih 2016–2018 na srečanjih direktorjev fotografije v Bitoli, kjer v organizaciji združenja IMAGO potekajo konference direktorjev fotografije Balkana (Manaki Brothers Film Festival), v Beogradu (Slika u pokretu – festival srbskega združenja direktorjev fotografije SAS) ter Helsinkih (letna skupščina IAGA IMAGO). Tam smo v pogovorih s kolegi, direktorji fotografije s področja Balkana, ugotovili, da imamo pri delu podobne težave, ter zaznali veliko zanimanje za tovrstno prireditev. Po skupnem mnenju ta namreč predstavlja odlično priložnost za promocijo filmov regije, ki pa je lahko dvosmerna. S tovrstnim dogodkom se tudi ponuja priložnost, da vidimo in izvemo, kaj in kako ustvarjajo kolegi iz sosednjih držav.