Poslanico objavljamo ob projekciji filmov Pozitivno! 10 let Društva ASPI in Sanjam dnevni center za odrasle in mladostnike z avtizmom, ki sta nastala pod mentorstvom Maje Weiss in Augusta A. Braatza in bosta na sporedu Kinoteke 8. aprila 2025.
–––––––––––––––––––––––––
Martin Luter King je sanjal, da se družba spreminja na bolje, in prav te sanje delijo tudi osebe z avtizmom. Sanjajo, da se njihove pravice v polnosti spoštujejo, da jih okolica razume in jim omogoča enake možnosti za življenje ter razvoj njihovih potencialov. V Društvu ASPI – društvu za podporo mladostnikom in odraslim z avtizmom že 15 let podpiramo prizadevanja mladostnikov in odraslih z avtizmom in se trudimo, da bi njihove sanje postale resničnost. Avtizem ne izgine, ko oseba dopolni 18 let. Takrat se pogosto največji izzivi šele začnejo. Zato so nujne sistemske rešitve, ne zgolj posamični programi z omejenim rokom trajanja. Avtizem je vseživljenjsko stanje in nima roka trajanja.
Mladostniki z avtizmom so po končanem šolanju pogosto vrženi v odraslost brez ustrezne sistemske podpore. Mnogi ne morejo nadaljevati šolanja na visokošolskih programih, zaradi neprilagojenih delovnih mest pa so njihove možnosti za zaposlitev šibke. Mnogi ostanejo brez socialnega okolja, ki ga je prej predstavljala vsaj šola. Tako pri zaposlovanju kot v delovnem procesu, če do njega sploh pride, se srečujejo s predsodki in diskriminacijo. Ostanejo doma, pogosto osamljeni, finančno odvisni od družine in izpostavljeni socialni izključenosti. Za kvalitetno odraslo življenje bi nekatere osebe z avtizmom potrebovale osebne asistente, ki pa jih le stežka dobijo. Njihove možnosti za samostojno bivanje pa so dodatno omejene še z dejstvom, da v Sloveniji ni nobenih prilagojenih skupnostnih stanovanj ali centrov za osebe z avtizmom.
Nekatere raziskave in podatki iz tujine kažejo, da so osebe z avtizmom največkrat socialno izključene, celo brezdomne. Po nekaterih ocenah bi lahko delež oseb z avtizmom med brezdomno populacijo dosegal celo od 20 do 30 odstotkov, saj si mnogi zaradi pomanjkanja sistemske podpore in ustreznega zaposlovanja ne morejo zagotoviti stabilnega življenja.
V Sloveniji je po oceni Zveze NVO za avtizem je približno 20.000 do 30.000 ljudi s spektrom avtizma, kar pomeni 1,5 odstotka. Med njimi je vse več odraslih z avtizmom. Spregledani, a še kako prisotni, sanjajo o družbi, v kateri bi lahko brez diskriminacije razvili svoje potenciale in prispevali, tudi zaživeli samostojno. Sanjajo o družbi, ki bi jih razumela in v katero bi bili lahko vključeni kot polnopravni člani. Sanjajo pa tudi o svojem skupnem prostoru, ki bi bil prilagojen njihovim potrebam; prostoru, kjer bi se počutili varno, se lahko učili in ustvarjali, imeli možnost tudi delati; prostoru, kjer bi se srečevali s sebi podobnimi, bil pa bi tudi stičišče različnosti v družbi, vse skladno z načeli inkluzije. Sanjajo o odprtju prvega dnevnega centra za odrasle in mladostnike z avtizmom.
Želijo si, da bi bil prvi takšen center vzpostavljen v Ljubljani, ki bi tako lahko postala prvo slovensko mesto v svetovni mrežimest, prijaznih osebam z avtizmom. To ne bi le izboljšalo kakovosti življenja oseb z avtizmom in njihovih bližnjih, temveč bi bilo zgled pri vzpostavljanju resnično inkluzivne družbe. Tak center bi bil kot pilotni projekt model za ustanovitev tudi drugih centrov po Sloveniji.
V Društvu ASPI in Zvezi NVO za avtizem smo pripravili idejni načrt za ustanovitev centra – javnega zavoda s stabilnim financiranjem. Pobudo smo posredovali županu Ljubljane Zoranu Jankoviću, ministru za solidarno prihodnost Simonu Maljevcu in ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luki Mescu.
V Društvu ASPI in v Zvezi NVO za avtizem upamo, da bodo kot možje na pozicijah moči na lokalni in državni ravni našli načine, kako bi lahko prišlo do uresničitve naše pobude. Ustanovitev centra bi koristila ne le osebam z avtizmom in njihovim podpornikom, pač pa se številne koristi kažejo tudi za lokalno skupnost in državo. Mogoče je na primer kar precej prihraniti pri različnih storitvah, ki danes na področju skrbi za ranljive skupine zgolj gasijo požare in celijo rane, obenem pa omogočiti aktivacijo dela skupnosti, ki zaradi neugodnih pogojev za življenje nima enakih možnosti.
V Evropi in na Balkanu, na Hrvaškem in v Srbiji, takšni centri že obstajajo. Čas je, da Ljubljana kot prva postane osebam z avtizmom prijazno mesto in da Slovenija naredi konkreten korak k bolj vključujoči sedanjosti in prihodnosti oseb z avtizmom.
Svoje sanje in vizijo centra bodo mladostniki in odrasli ter njihovi podporniki javnosti predstavili v torek, 8. aprila ob 18. uri v Slovenski kinoteki. Častna pokroviteljica dogodka Sanjam dnevni center za odrasle in mladostnike z avtizmom je predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar.
Naj sanje postanejo resničnost!
Društvo ASPI, pobudnik projekta
Maja Weiss Braatz, predsednica
Zveza NVO za avtizem Slovenije
dr. Primož Vavpetič, predsednik
ČLANICE ZVEZE NVO ZA AVTIZEM SLOVENIJE
Inštitut za avtizem, zavod za razvojno medicino, Ljubljana; Društvo za pomoč otrokom z avtističnimi motnjami Školjke, Maribor; Zavod – Center za pomoč otrokom in staršem, Žalec; Društvo za pomoč osebam z avtizmom Oko, Kojsko; Zavod Modri december, Zavod za spodbujanje zavedanja avtizma in Aspergerjevega sindroma, Koper; Združenje bodi ZDRAV, Vipava; Kulturno društvo Do re mi, Bled; SNOP – Društvo za pomoč z umetnostjo in terapevtsko podporo družinam v stiski, Miklavž na Dravskem polju; To sem jaz, zavod za pomoč otrokom z motnjami avtističnega spektra in njihovim družinam, Podgorje; Društvo za avtizem DAN! Maribor; Društvo ASPI – Društvo za podporo mladostnikom in odraslim z avtizmom