Kot del spremljevalnega programa razstave Dunajski model socialnih stanovanj, ki je ta mesec na ogled v ljubljanski Mestni hiši, bomo 29. novembra ob 20. uri v Slovenski kinoteki predvajali dokumentarec 27 nadstropij (27 Storeys, 2023), duhovito-nostalgičen celovečerni prvenec avstrijske režiserke, scenaristke in producentke Biance Gleissinger, ki predstavi naselje oziroma »stanovanjski park« Alterlaa na južnem robu avstrijske prestolnice. To je skoraj utopičen arhitekturno-urbanističen projekt, ki je nastal pod motom »omogočiti vsem, da stanujejo kakor bogati« in je še danes zgled odlično delujočega, z vso potrebno infrastrukturo opremljenega mesta v mestu.
Alterlaa, ki so ga zgradili v letih 1973–1985, nadaljuje tradicijo po prvi svetovni vojni na »rdečem Dunaju« vpeljane socialne gradnje občinskih blokov s kakovostnimi in obenem cenovno dostopnimi najemniškimi stanovanji; deluje kot nekakšen socialističen otoček sredi kapitalistične države. V tem naselju, ki je največji kompleks socialnih stanovanj v Avstriji, stojijo na 25 hektarih trije nizi 27-nadstropnih terasastih blokov s 3200 stanovanji za približno 9000 ljudi. Bloki, ki so nastali po načrtih arhitekta Harryja Glücka (1925–2016), imajo garaže, na strehah sedem bazenov, v notranjosti pa še dodatne bazene, savne, solarije, otroška igrišča, najrazličnejše klubske prostore, muzejček, TV-postajo in uredništvo mesečnika. V naselju so tudi obsežne zelene površine z drevjem in urbanimi vrtovi, številna zunanja otroška igrišča, sankališče, telovadnica, teniška in badminton igrišča, vrtci, osnovna in srednja šola, mladinski center, zdravstvene ordinacije, uradi, cerkev, nakupovalno središče, knjižnica … Arhitekt Glück je o svojem delu razmišljal takole: »Pomemben cilj moderne gradnje stanovanj mora biti med drugim to, da stanovanjski in življenjski prostor oblikujemo tako prijetno in ambiciozno, da ljudje tudi prosti čas radi preživljajo v svojem naselju. S tem moderna gradnja stanovanj prispeva svoj delež v boju zoper prekomerno prostočasno mobilnost, onesnaževanje okolja in odtujenost od lastnega bivanja.«
Kot kažejo ankete, se prebivalke in prebivalci Alterlaaja, ki kljub velikosti in umeščenosti na obrobje mesta niti malo ne spominja na socialni geto, v svojem naselju že vsa desetletja počutijo zelo dobro; je pa iz dokumentarca razvidno, da skupnosti in sosedstvu naklonjeni duh ohranja predvsem prva, analogno socializirana generacija. Režiserka poleg samega naselja podrobneje predstavi tudi nekaj tamkajšnjih posameznic in posameznikov – dolgoletnega župana Alterlaaja in njegovo družino, zakonski par, ki je ustanovil muzej Freddyja Quinna, profesorja medicinske kemije in njegovo ženo oblikovalko, ljubiteljskega izumitelja in navdušenca za vse mogoče, upokojeno turistično vodnico … – z njihovimi bolj ali manj nostalgičnimi spomini, (kritičnimi) razmisleki o sedanjosti in načrti za prihodnost. Predstavi pa tudi zgodbo sebe in svoje družine, ki je do ločitve staršev srečno živela v enem od alterlaajskih stanovanj.
27 nadstropij je film, ki ga je vsekakor vredno videti, Alterlaa pa projekt, ki bi ga bilo treba posnemati. Vabljeni na projekcijo!