Zapis o programskem sklopu Evropa v nihanju: prevzemamo nadzor! 10. edicije FeKKa.
––––––––––––––––––––––––––––
Ko je bil leta 1989 ustanovljen FILMFEST DRESDEN, je bila Evropa povsem drugačna. Prva edicija festivala se je odvila pod vladavino Sovjetske zveze in predvajala cenzurirane in prepovedane filme. S padcem berlinskega zidu nedolgo zatem se je festival podal na novo pot kratkih filmov. V devetdesetih se je v dotrajani dresdenski soseski Neustadt, kjer se festival nahaja še danes, zdelo mogoče vse. Sprva so bila festivalska tla še nekoliko majava, a z vzpostavitvijo novega reda v Evropi je tudi festival našel stabilnost in z začetkom novega tisočletja pričel rasti v mednarodno znan dogodek. Danes se lahko pohvali s široko mrežo evropskih partnerjev in dvajset tisoč obiskovalci z vsega sveta.
A ta navidezni mir je ogrožen, saj se Evropa drastično spreminja. Že deset let je v porastu desničarski populizem in z njim novi razmahi nasilja in sovraštva. Očitno se vračamo tja, od koder smo prišli, čeprav to ni pot, po kateri bi želeli hoditi.
Naša svoboda je ogrožena. Ogrožamo jo že s tem, da besedo »svoboda« vse bolj lahkomiselno premetavamo naokoli. Tako je svoboda govora pogosto izgovor za žaljenje in diskriminacijo. Vendar pa sovraštvo ni mnenje in svoboda ne pomeni sovraštva do vsega tujega.
In tako FILMFEST DRESDEN, zgrajen na temeljih anti-esteblišmenta, nikoli ne more biti apolitičen. Skozi leta je prikazoval filme, ki pozivajo k preizpraševanju Evrope, naše sedanjosti in kličejo k ukrepanju.
Prvi film programa Gloria Victoria (2013) tako izpostavlja boje 20. stoletja in poskuša razumeti srž današnjih problemov, medtem ko nas Postanek (2022) sooči z absurdnostjo nadzora na meji. Uvoz (2016) spremlja bošnjaško družino, ki se v devetdesetih preseli na Nizozemsko, in osvetli, kaj pomeni začeti znova v novi državi. Občutek negotovosti v državi z malo upanja je raziskan tudi v ukrajinskem kratkem filmu Globoka ljubezen (2019), medtem ko danska animacija How long, not long (2016) navdih črpa iz slavnega govora Martina Luthra Kinga, ki poziva k dejanjem, preden bo prepozno. To ukrepanje vidimo v Izgredu (2017), v katerem se skupnost upre policijskemu nasilju v sodobni Franciji. In če že omenjamo skupnost, je tu še JUCK(2018), ki nam prikaže moč pičoz, da strejo sistem.
Čas je, da prevzamemo nadzor!