V petek, 17. januarja, ob 17.00 ste toplo vabljeni v Slovensko kinoteko na četrto srečanje filmskega kluba Kinopolis.
Ogledali si bomo dokumentarni film Matevža Jermana in Jurija Medena Ali je bilo kaj avantgardnega? (2024), ki je na 27. Festivalu slovenskega filma Portorož prejel posebno omembo v kategoriji vesna za posebne dosežke. Žirija je v utemeljitvi zapisala: »Filmu je uspelo iztrgati iz pozabe dragocen košček slovenske filmske zgodovine iz druge polovice 20. stoletja. Gledalcem bo olajšal razumevanje razmerij med glavnim tokom slovenske kinematografije in različnimi avantgardnimi gibanji ter njihovo vrednotenje znotraj kulturnega prostora nekdanje Jugoslavije.«
Gre za edinstven film, ki »amatersko« filmsko produkcijo, ki se je v času Jugoslavije bohotila zunaj okvirjev uradne, državne produkcije, postavi v svoje središče. S tem predstavlja odlično izhodišče za raziskovanje te bogate ustvarjalnosti, predvsem tistim, ki je še niso imeli priložnosti spoznati, hkrati pa je z nastajanjem tega filma prišlo do pomembnega premika pri prizadevanju za ohranitev in digitalizacijo tega segmenta slovenske kinematografije.
Srečanje filmskega kluba bo tokrat potekalo malce drugače. Po projekciji se bomo zadržali v prostorih Slovenske kinoteke in si ob 19.00 skupaj ogledali razstavo Karpo Godina: filmski imaginarij, po kateri nas bo vodil Jurij Meden, eden od režiserjev filma. Na srečanje ste vabljeni prav vsi – edini pogoj je, da imate radi film in vse, kar pride z njim, ste odprte glave, radi debatirate in izveste kaj novega. Srečanje filmskega kluba bosta vodila člana filmsko-kritiškega krožka Do zadnje besede in urednika filmske sekcije pri Koridorju, Alen Golež in Tinkara Uršič Fratina.
________
Polna cena vstopnice je 4,80 EUR, za člane Kluba Kinopolis pa 2,40 EUR.
Cena za vstop na razstavo in vodstvo po razstavi je za udeležence kluba 3,30 EUR.
Udeležba na pogovoru po projekciji je brezplačna.
_______
FILMSKI KLUB KINOPOLIS
»Vselej se mi je zdelo nerazumljivo, da lahko ljudje gledajo filme, ne da bi o njih govorili […]. Stvari ne vidimo dobro, če o njih ne znamo govoriti« je nekoč zapisal eden najbolj cenjenih filmskih kritikov in duhovni oče cinefiije Serge Daney.
Pogovor o filmu oziroma kritični diskurz o filmu je eden od ključnih elementov filmske kulture in nekaj, kar v našem prostoru veliko ljudi pogreša. Na pobudo udeležencev Ekranovega filmsko-kritiškega krožka Do zadnje besede in z željo po poglobljenem ter hkrati neformalnem pogovoru, po deljenju znanja ter izmenjavi mnenj in informacij, smo se v Kinoteki odločili, da obudimo kinopoličansko skupnost in organiziramo filmski klub.
Filmski klub Kinopolis je odprt, sprejemajoč prostor, v katerem lahko kdorkoli izrazi in pretehta svoje mnenje o ogledanem ter preko spoštljivega dialoga in debate izostri svoje ideje o tem, kaj film sploh (lahko) je. Nanj gledamo kot na filmski ekvivalent številnim bralnim klubom. Srečanja, ki bodo potekala enkrat mesečno, so namenjena vsem ljubiteljem filma. Za udeležbo ni potrebno, da ste član ali članica kluba Kinopolis.
Kinotečna moderatorja Tinkara Uršič Fratina in Alen Golež bosta na vsakem srečanju poskrbela za strukturirano, a sproščeno razpravo in priskrbela podrobnosti ter zanimiva dejstva o filmih in njihovem ozadju. Filme, o katerih bomo debatirali, bomo udeleženci skupaj izbirali iz rednega programa Slovenske kinoteke. Glede na izbrane filme bomo občasno k sodelovanju v debati povabili tudi različne goste in gostje.
Debate in druženje bodo potekali v prostorih Slovenske kinoteke na Miklošičevi cesti 28. O vsakokratnih srečanjih bomo obveščali na kinotečni spletni strani, na družabnih omrežjih in preko drugih promocijskih kanalov Slovenske kinoteke.
Lepo vabljeni!