Pojdite na vsebino

V aprilski, 112., številki publikacije Journal of Film Preservation, ki jo dvakrat letno izdaja Mednarodna zveza filmskih arhivov FIAF, nas je razveselila recenzija knjige Karpo Godina: Filmski imaginarij, ki jo je prispeval Gary Vanisian, pisatelj, filmski ustvarjalec in kustos, ki je leta 2013 uredil dvojezično monografijo, posvečeno izključno Godinovemu delu On the cinema of Karpo Godina or A book in 71,383 words.

Vanisian kot eden izmed vodilnih mednarodnih »ambasadorjev« Karpa Godine najprej zapiše, da so »vsi filmi, ki jih je Karpo Godina posnel, ne glede na to, ali jih je režiral ali jih ‘samo’ sooblikoval kot direktor fotografije, vizualni biseri, zato mora biti vsaka knjiga o njegovih filmih zmožna prenesti ali vsaj nakazati to kakovost. K sreči se ta publikacija že na začetku začne z obsežno galerijo slik, v kateri je skoraj vsak njegov film predstavljen z vsaj pol ducata fotografij iz filmov. Ta razdelek je resnično lepo urejen, postavitev fotografij se nenehno spreminja, tako da postane jasno, da je znal Karpo Godina kljub svojemu značilnemu vizualnemu pristopu z vsakim novim filmom tudi na novo premisliti svoj slog.«

Po podrobnejšem opisu knjige in preletu besedil, ki lik in delo Karpa Godine osvetljujejo z različnih gledišč, Vanisian sklene svojo izjemno naklonjeno oceno knjige s takšnole poanto: »Gre, skratka, za celovito, ljubeče in pomenljivo delo. Knjige, ki jih je Slovenska kinoteka do zdaj izdala, odlikuje izjemna kakovost, ne nazadnje so tako privlačno oblikovane, da takoj vzbudijo žgočo radovednost o filmih, ki so v njih predstavljeni. In kot skoraj vse Kinotekine publikacije je tudi ta dvojezična, kar pomeni, da so vsa besedila natisnjena tako v slovenščini kot angleščini. Zato bi morala prav vsaka knjižnica vsake podružnice FIAF-a imeti svoj izvod! Nobenega izgovora ni, da si knjige ne bi priskrbeli! Kajti, kot je razvidno že iz knjige same, filmi Karpa Godine so dosežki svetovne kinematografije, ne le slovenske ali jugoslovanske.«

Knjigo Karpo Godina: Filmski imaginarij lahko naročite v našem butiku, v isti številki publikacije Journal of Film Preservation pa lahko preberete tudi oceno knjige Share That Knowledge!, ki jo je skupaj s soavtorico Janneke van Dalen napisala Kinotekina stalna zunanja sodelavka Nadja Šičarov. Knjiga je plod štiriletnega raziskovalnega projekta, ki sta ga zasnovala Avstrijski filmski muzej in Slovenska kinoteka v sodelovanju z enajstimi avdiovizualnimi arhivi z namenom zaščititi generacijsko modrost, vtkano v arhivske prakse. Recenzentka Sreya Chatterjee o njej med drugim zapiše: »Knjiga Share That Knowledge! presega okvire tehničnega priročnika in se uveljavlja kot temeljni prispevek k področju avdiovizualnega arhiviranja. Ponuja bogat nabor uvidov in praktičnih strategij za izboljšanje deljenja znanja med arhivisti in ustanovami. Poudarek na sodelovanju, empiričnih raziskavah in uporabnih metodologijah jo uvršča med zgledne vire za strokovnjake, ki želijo uspešno krmariti skozi izzive sodobnega arhivskega dela.«

Aktualno