Prve filmske projekcije pri nas so potekale s pomočjo majhnih lesenih naprav, ki so k nam pripotovale v kovčkih tujih potujočih kinooperaterjev. Na ta način so od leta 1896 »živeče fotografije« kot nova senzacija potovale z vlaki in kočijami iz kraja v kraj, od salona do pivnice. Dobro desetletje pozneje so se pojavili prvi stalni kinematografi pri nas in postopoma izpodrinili gostujoče kinooperaterje. Po uveljavitvi kinodvoran so standardni projektorji postajali vse večji in zmogljivejši, prenosni pa so se preselili v šole, kulturna društva in domove ljudi.
Tokratni predmet meseca je prenosni projektor TK 35/62 za standardni 35-mm trak. V tovarni Carl Zeiss Jena – vzhodnonemški naslednici slovite tovarne Zeiss – so projektorje iz serije TK 35 začeli izdelovati leta 1947 in jih redno izpopolnjevali vse do 60. let. Bili so zelo priljubljeni projektorji svojega časa, saj so jih po vsej vzhodni Evropi uporabljali na mestih, kjer običajni kino ni bil lahko dostopen. Projektor, ojačevalec, zvočniki in dodatna oprema so bili pri TK 35 namreč umeščeni v ločena, lahko prenosljiva ohišja. Celotna projekcijska oprema je predstavljala le šest srednje velikih kovčkov, ki jih je operater lahko pripeljal na prizorišče v svojem osebnem avtomobilu. Na ta način so ti projektorji pomagali ponesti kino tudi v najodročnejšo vas.
Projektor TK 35/62 si lahko ogledate v okviru stalne postavitve Projektorji: Stoletje filmskih naprav, ki je na ogled v prostorih Slovenske kinoteke na Metelkovi 2a v Ljubljani.